تبلیغات
محمدصدیق دهقان - در مذمت استخدام نیروهای سرباز معلم در آموزش و پرورش در بلوچستان
 
محمدصدیق دهقان
درباره وبلاگ


محمدصدیق دهقان متولد 1357 مدتی را به عنوان خبرنگار هفته نامه شورای شرق فعالیت داشته و جزء موسسین هفته نامه فرهنگ در شهرستان نیكشهر بودم چندین سال به همراه دوستان اقدام به انتشار این هفته نامه نمودیم

مدیر وبلاگ : محمد صدیق دهقان

باز نشراز: وبلاگ هكین هبر

شکی نیست که استان ما (منظور در اینجا بلوچستان) از دیرباز گریبانگر محرومیت های متعددی بوده است و متاسفانه تاکنون مردم بلوچ با محرومیت های زیادی  دست و پنجه نرم کرده اند و صد حیف اینکه وجوه مثبت و قابل ستایش بلوچستان عزیز ما هنوز نتوانسته است بر محرومیتی که چهره کریه ای از استانمان بجا گذاشته است، غالب آید. بی گمان اگردر پی تحلیل و واکاوی علت محرومیت ها بر آییم مثنوی هفتاد منی خلق می شود که بحث آن مقال و مجال دیگری را می طلبد.

 آیا دولت مرکزی عمدا خواستار چنین وضعیتی است؟ یا مذهب و قومیت مردم از آن جمله فاکتورهایی است که  در انتصاب پست های حساس مدیریتی نقش داشته و بالطبع سبب شده استان ما به پیشرفت قابل ملاحظه ای نرسد؟ و یا سهل انگاری و سو استفاده های مدیران خرد و کلان بومی را نیز می توان عاملی سوای عوامل فوق در محرومیت استان دخیل دانست؟ آیا وضعیت جغرافیایی ، طبیعی و ژئوپولیتیکی بلوچستان به گونه ای است که نمی توان از آن انتظار بیشتری داشت و بگذارید خیال شریفتان را راحت بکنم که بلوچستان کما هو خلقه اصلا و قهرا دارای پتانسیل آبادانی و پیشرفت نیست! یا اینکه قول بعضی دولتمردان که می خواهند شانه از مسئولیت خالی کنند و تئوری توهم توطئه را پیش می کشند  را بپذیریم که ریز و درشت ناکامی های جامعه را به استکبار و عوامل خارجی ربط می دهند. ما هم به تبعیت از آنها بپذیریم که استکبار جهانی  بیکار ننشته و برای بدبختی ما  قوم بلوچ ها برنامه ریزی نموده است. و بالاخر اینکه روی دیگر سکه را در نظر بگیریم و مسئله را به این صورت بیان نماییم استان ما واقعا (بر اساس اسناد و مدارک قدیم و جدید) از پتانسیل بسیار خوبی برای پیشرفت و آبادانی برخوردار است اما بالفعل درآمدن آنها نیازمند پیش نیازهایی است.حال اگر پتانسیل موجود است ابزار یا ابزارهایی که برای بالفعل نمودن آن لازم اند، کدامند؟ چه ابزارهایی تاکنون به کار گماشته شده اند که بجای پیشرفت ، پسرفت ببار آورده اند. ابزارهای کارآمد چه هستند و چطور بکار گیریم؟


از میان عوامل متعددی که در بالا ذکر شد تمایل دارم در حد توان و مختصر به مورد اخیر بپردازم . اگرچه بنده بعضی از دلایل قبلی را که در محرومیت استان نقش بسزایی دارند انکار نمی کنم و اذعان دارم که پرداختن به این مسائل نیزکمتر از موضوعی نیست که من می خواهم به آن بپردازم.

معتقدم خوانندگان گرامی در این موضوع با حقیر هم عقیده هستند که بلوچستان از موقیعت جغرافیایی ، توان محیطی و ژئوپولیتیک مطلوبی برخوردار است و چنانچه بتوانیم این موقعیت ها را شناسایی و هدایت بنماییم آنگاه محرومیت از چهره ی استان ما زدوده خواهد شد.

در حوزه آموزش نیز که مهتمرین نقش را در پیشرفت جوامع بشری دارد، این امر برای مردم بلوچ ما از طریق شواهد و بررسی های موجود ملی و بین المللی(تحقیق سازمان یونسکو) ثابت شده که قوم بلوچ استعداد و ظرفیت تحصیلی بی نظیری دارد. اما با این وجود هنوز به آن حد انتظار مورد نظر از خواسته های خویش نرسیده ایم. اگرچه عوامل گوناگونی را برای محقق نشدن آن می توان ذکر نمود اما تمایل دارم به نقش آموزش و پرورش با تاکید بر تاثیر نیروهای سرباز معلم استخدام شده در آموزش و پرورش در منطقه بلوچستان بپردازم.

شک نداریم که تربیت نیروی انسانی متخصص از شاخص های حیاتی در جوامع پیشرفته به حساب می آید و در جوامعی که از پتانسل خوبی برای پیشرفت برخوردارند اهمیت این دو مسئله دو چندان می شود. حال اگر نگاهی به وضعیت بلوچستان و نحوه استخدام نیروهایی آموزشی در ادراه آموزش و پرورش بیندازیم متوجه می شویم که استخدام افرادی تحت عنوان سرباز معلم همخوانی چندانی با پتانسیل موجود تحصیلی در منطقه بلو چستان ندارد .

آنچه در حیطه ی آموزشی در بلوچستان واجب تر از نان شب به نظر می رسد بکار گیری نیروهای متخصص و آموزش دیده است . امری که اگر محقق شود می توان به محرومیت زدایی استان از این طریق دل بست . اما سیاست بدون پشتوانه منطقی دولت که خود گویا یک نوع سیاست است، همچنان پا برجاست و هر ساله تعدادی از دیپلمه ها که به هر نحوی توانسته مدرک خود را بگیرند جذب آموزش و پرورش می شوند و فاجعه اینجاست که در مقاطع ابتدایی که مهمترین مقطع در هدایت و تقویت استعداد دانش آموزان دارد تدریس می کنند. اکنون خود قضاوت کنید که چرا فرزندان بلوچ بعضا در ادمه تحصیل  در مقاطع بالاتر یا ناکام مانده یا در دروس پایه کشش چندانی ندارند.

بعد تاسف برانگیز دیگر مسئله این است که مدت آموزشی نیروهای سرباز معلم در پادگان ها بیشتر از دوره ای است که برای این افراد در آموزش و پرورش در نظر گرفته اند. در نظر بگیرد وضعیت دانش آموخته ای را که چهار سال آزگار در دانشگاه  تلمذ نموده و اکنون صاحب منصبی است امابا وجود این همه پشتوانه علمی هنوز دغدغه دارد که نتواند کاری را که به عهده گرفته به نحو احسن انجام ندهد. اما انگار برای مسئولین  و کارشناسان محترم آموزش و پرورش اصلا قابل درک نیست که وجود سرباز معلم آموزش ندیده که چنته اش از علم و تجربه خالی است در مقطع ابتدایی همچون فرماندهی می ماند که در خط مقدم جبهه دست خالی بسوی دشمن پیش می رود! اگر پیروزی فرمانده حتمی است پس به نیروهای سرباز معلم باید خوشامد عرض نمود و به گردن مسئولین خوش فکر آموزش و پرورش که در عصر کنونی به چنین راه حل ابتکاری بسنده نموده اند،مدالی خوش رنگ آویخت.

بعد منفی دیگر استخدام نیروهای سرباز معلم را در کوتاه مدت بودن دوره ی خدمت آن دانست. از آنجایی که نیروهای سرباز معلم در وهله اول قصد و نیت شان گذراندن خدمت مقدس سربازی است بنابراین تمام هم و غمشان این است هر چه سریعتر خدمت را به نحوی به اتمام رسانده و کارت پایان خدمت را درجیب مبارک بگذارند! لذا بعید می دانم چنین نیروهایی در پی مطالعه و جستجوی مطالب و بعضا خرید کتبی باشند که برایشان در طول این دوره کوتاه مدت دو ساله مفید واقع شود. البته شاید تنها خرید کتب را به خرید یک یا چند جلد کتاب گام به گام دروس یا همان لقمه ساندویچی محدود نمایند.

برای افرادی که در حوزه تدریس و آموزش اشتغال دارند واضح است که فرد آموزش دهنده باید دارای سواد و تحصیلات کافی در تدریس پایه مربوطه باشد و علاوه برآن باید از جدیدترین دستاوردهای علمی و روش های تدریس نوین آگاهی باشد. فقدان چنین خصیصه ای در نیروهای سرباز معلم خود بخود باعث افت تحصیلی دانش آموزان می شود.

 اگر نیت مسئولین محترم اموزش و پرورش و بالطبع نیروهای تازه وارد سرباز معلم را خیرخواهانه تلقی نماییم اما با توجه به خسارات درازمدتی که پیاده نمودن چنین طرحی در پی دارد طبیعی است در مقابل چنین مسئله ای نباید سکوت پیشه نمائیم. بهتر است که از هم اکنون به فکر چاره باشیم و برای بهبود فضای آموزشی خویش از راهکارهای بهتر منجمله استخدام نیروهای تربیت معلم که در اولویت هستند استفاده نماییم .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 14 اسفند 1391 02:00 ق.ظ
سلام. من سال 89 جذب سرباز معلم شدم. لیسانس مدیریت دارم.سربازیم تموم شده. حقوق لیسانس طرف 120 هزار تومنه. با عرض پوزش دوستان ولى مث سگ پشیمون شدم. بچه ها سپاه یا ارتش برین خدمت خیلى بهتره. بعنوان یه برادر اینو بهتون میگم. تو دبستان بودم. بعد یه مدت اعصابتون داغون میشه. بخصوص اگه 3 پایه تدریس كنین. فریب لباس شخصى و ... رو نخورین. تا تموم بشه حسابى مو سفید كردم. این آدرس ایمیلمه.
Jj9389241@gmail.com
پنجشنبه 12 بهمن 1391 03:53 ب.ظ
سلام سایت زیبایی داریدخیلی ازش خوشم اومدبه سایت منم بیاولینک کن منتظرتم حتمابیاکوتاهی نکن
ahamadbaloch.mihanblog.com
یکشنبه 8 بهمن 1391 09:20 ب.ظ
شنیدیم كه آقاى مسعود رئیسى معاون آموزشى و دانشجویى دانشكاه آزاداسلامى نیكشهر مدتى است كه دربستربیمارى هستند، از همه شهروندان عزیز تقاضا مى شود براى شفاى هرجه زودتراین استاد دلسوز و مهربان و بااخلاق دعا كنند.
چهارشنبه 27 دی 1391 02:41 ب.ظ
با سلام
جمعی از خبرنگاران شرق و جنوب شرق با هدف اطلاع رسانی دقیق و بیان مشکالت جامعه و حرف حق و با شعار وحدت اسلامی سایت تحلیلی و خبری جنوب شرق کشور را تاسیس نموده اند.
از شما دوست عزیز درخواست لینک سایت را داریم.

مدیر سایت
http://jonobshargh.vcp.ir
شنبه 25 آذر 1391 06:55 ب.ظ
سلام آقای دهقان.مدرسه ما که اسمش بماند!! معلم قبلی دانش آموزهای امسالم یه سرباز معلم بوده پایه چهارم ان ولی الفبا رو نمیدونن من معلم تو پایه چهارم چطور میتونم با دانش آموز پایه چهارم الفبا کار کنم ؟زیاد تلاش میکنم و به کندی درس ها پیش میره،هر کی میاد بازدید آبروی منی که با تمام وجودم کار میکنم میره.همش بخاطر ضعف آموزش و پرورش.
یکشنبه 19 آذر 1391 06:28 ب.ظ
سلام.آقای دهقان خواهشا مطلبی در رابطه با اینکه چرا یونس اربابی مثل دیکتاتور مطلق العنان جلیل چاکرزهی رو از سمتش بر کنار کرد.مطمئنم نظر منو به نمایش نمیذاری.
جمعه 17 آذر 1391 02:11 ب.ظ


چراغ انتخابات شورای در شهر نیکشهر روشن شد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه