تبلیغات
محمدصدیق دهقان - هیاهو برای هیچ!
 
محمدصدیق دهقان
درباره وبلاگ


محمدصدیق دهقان متولد 1357 مدتی را به عنوان خبرنگار هفته نامه شورای شرق فعالیت داشته و جزء موسسین هفته نامه فرهنگ در شهرستان نیكشهر بودم چندین سال به همراه دوستان اقدام به انتشار این هفته نامه نمودیم

مدیر وبلاگ : محمد صدیق دهقان
این مطلب پنجشنبه  مصادف با اول دی ماه به رشته تحریر در آمده است  در این لحظه کمتر از دو روز تا زمان رسمی شروع ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی باقیست در این موقعیت زمانی به جرأت  می توان ادعا کرد که در این دوره انتخابات مجلس شوای اسلامی هیچ کرسی جدیدی به صندلی های سبز ساختمان ذوزنقه ای شکل مجلس شورای اسلامی اضافه  نخواهد شد این امر در بزرگترین استان کشور باعث یأس ، ناامیدی و ناراحتی بخش قابل ملاحظه ای از اهالی شهرستانهای نیکشهر و سرباز که طبق لایحه دولت قرار بود حوزه جدید و مشترکی را تجربه کنند و همچنین خوشحالی و شادمانی آندسته از اهالی این شهرستانها که دوری از حوزه قبلی را بر نمی تابیدند گشته است.
با نگاهی به اخبار و رویدادهای گذشته از زمان طرح خبر شکل گیری حوزه جدید نیکشهر و سرباز شاهد انتشار مطالب عبث و بیهوده ای در فضای مجازی و در سطح نشریات استانی دال بر اینکه محوریت و مرکزیت این حوزه در کدام شهرستان باشد بودیم مباحثی که نشانگر عدم آشنایی ما با وظایف یک نماینده بود گویی علی رغم رشد سطح فهم و شعور و آگاهی جامعه گاهاً  دچار سکته  مغزی و ذهنی شده و باز برمی گردیم به جای اول، همان جایی که دوست داریم نماینده از ماو آشنای ما و در فلان کار اداری و شخصی پارتی ما باشد و نه اینکه طرحی نو در اندازد و جهت برون رفت از وضعیت موجود مصوبه ای از مجلس ولایحه ای از دولت بگیرد.
در این مدت وبلاگ ها و  ویکی لیکس ها قارچ وار از درون فضای مجازی سر برآورند و با حب و بغض به معرفی کاندیداهای تازه از دانشگاه بازگشته و حتی آنهایی که هنوز درکلاس درس به تحصیل مشغول بودند پرداختند رقابتهای تنگاتنگ و بعضاً خصمانه ای شروع و متأسفانه کسانی که می بایست الگوی اخلاق و سجایای انسانی باشند به تخریب و تخطئه یکدیگر پرداختند تا آنجایی که هرکدام فقط خود را یگانه منجی این منطقه می دانستند و انتخاب دیگری را خیانت به منطقه تلقین می کردند.
هرکدام از پیشینیه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و توان اقتصادی خود تمثیلها و مصداقهای مستند و مستدل می گفتند، عده ای دیگر نیز مردد و مشکوک در بین دوست و آشنا تداعی گراین مسئله بودند  که خود علاقه و انگیزه ای جهت ثبت نام وشرکت در انتخابات ندارند اما اگر مردم و بزرگان تکلیف کنند علی رغم میل باطنی صرفاً به خاطر مردم حاضر به پذیرش این مسئولیت و البته در صورت پرداخت هزینه های انتخابات از سوی همین مردم محتاج خدمت می باشند.
تمام این رویدادها گویی کابوسی بود در شب یلدایی که با عدم تصویب لایحه به یکباره فرو ریخت، به راستی وقتی نماینده مردم فردی کم سواد و کم توان بدون تجربه و روابط عمومی قوی باشد چه تفاوتی دارد که سربازی باشد یا نیکشهری یک نماینده قوی کسی است که در برنامه ریزی های کلان کشوری و حداقل استان تأثیر گذار باشد کسی که با تعامل صحیح  ودرست  با دیگر نمایندگان بتواند مصوباتی به نفع مردم کل استان از مجلس شورای اسلامی بگیرد با لابی گری و قدرت چانه زنی بالا اعتبارات و امکانات را به سوی منطقه روان سازد از چنین فردی نه تنها نیکشهری و سربازی بلکه  تمام مردم استان منتفع خواهند شد. این نماینده کسی است که با نیازسنجی و اولویت بندی مشکلات منطقه و استان را شناسایی، با استفاده از ابزارهایی که گفته شد در جهت رفع و رجوع آن تلاش خواهد کرد. توسعه متوازن و همه جانبه و پایدار مد نظر این نماینده است. با تعامل با نیروهای فکری جامعه و ایجاد یک پل و معبر بین این قوه انسانی منطقه و مسئولین و خدمتگزاران نظام باعث تسریع در توسعه منطقه می شود. نیروهای پویا و زنده جامعه را به کمک و یاری می طلبد و با آنها در جهت آبادانی تلاش  می کند.
واژه ثقیل وکیل یا نماینده مردم در منطقه تداعی گر اشخاصی است که همیشه با گردانی از آدم های تکراری به مراسم پرسه می روند و همیشه در معیت مردگانند تا زندگان، مردم تاکنون کمتر چهره آنان را در بحث های چالشی مجلس یا تیتر روزنامه ها یا حتی به عنوان مطلع و مفسر در مصاحبه ها ی رسانه های سراسری و در رأس آن تلویزیون دیده اند.
متأسفانه دوستان جدیدی  که به عنوان کاندیدا در حوزه جدید مطرح می باشند باز به سبک مسبوق قصد ورود به مجلس را دارند روشی  که شاید ساده ترین  و زیبنده ترین کلمه ای که می توان بر آن نام گذاشت واژه عوام فریبی باشد توقع بر این بود با توجه به تحصیلات این افراد و آشنایی با فرهنگ و هنر و انعطاف فکری برنامه  محوری را شناسنامه خود قرار دهند و از همین حالا برنامه ها و طرح های خود را پس از حضور در مجلس شورای اسلامی حداقل در بین تحصیل کردگان ارائه تا این برنامه به بوته نقد کشیده و در نهایت از درون آن برنامه شسته و رفته ای  بیرون آید ولی متاسفانه برخی از این دوستان  فقط از خود می گویند اگر چه مشخص نیست صلاحیت این افراد مورد تأیید مراجع ذیصلاح قرار بگیرد و ماحصل آن هیاهو برای هیچ باشد.
با توجه به عدم شکل گیری حوزه جدید باید نشست و منتظر ماند و دید که آیا این دوستان رغبتی به کاندیداتوری در حوزه قبلی را دارند و حاضرند شانس خدمتگزاری را به محک بگذارند. یا اینکه اندوخته هایشان را برای دوره بعد ذخیره خواهند نمود. دوره ای  که مشخص نیست نحوه و ساختار شکل گیری آن با توجه به ظهور شهرستانهای جدید چگونه خواهد بود؟
ما نیکشهری ها باید در این دوره دوباره در رکاب ساحل نشینان و برای موفقیت آنان همچون انتخابات درپاکستان فریاد زنده باد و مرده باد سر دهیم و تا مدت ها با برادران و همشهریان خود درقهر بمانیم که چرا به حاجی رأی ندادی؟
  و حاجی نیز سرمست از پیروزیی است که آن را نشانه تدبیر و قدرت خود می داند یا مغموم از شکستی است که به زعم او ناشی از بی وفایی و عهد شکنی ما مردم ...می باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 9 اردیبهشت 1391 08:25 ب.ظ
واقـــعاً که هیاهـــویی پــــوچ بود
جمعه 9 دی 1390 02:24 ب.ظ
سلام با یک مورد انتخابات آپم افتخار میکنم نظرتون رو داشته باشم
چهارشنبه 7 دی 1390 10:21 ب.ظ
انشالله حاجی دوباره رای بیاره چون جدگال نگذاشت قصرقند شهرستان بشه و حاجی ایرانژاد انشالله پیگیری کنه و شهرستان بشه .
شنبه 3 دی 1390 11:21 ب.ظ
همه نیکشهری ها یه هراسی ملحق شدن به سرباز داشتن که نمیخواستن با سرباز باشن اونهم غیر قابل پیش بینی بودن رفتار نماینده احتمالا سربازی بود که نکنه از نماندگان کنارکی وچابهاری کم پیدا تربشه. شما میگی همه از رای نیاوردن لایحه ناراحت شدن درحالی که اکثرا خوشحال شدند.
شنبه 3 دی 1390 11:12 ب.ظ
آقای محترم مثل اینکه شما تو شهر نیستی هیچ نیکشهری از وصل شدن به سرباز خوشحال نبود وهمه میگفتن با همون چابهار بودیم بهتر بود.
شنبه 3 دی 1390 10:09 ب.ظ
مطلب خوبی بود اما اینکه کدام نماینده برود مجلس این وآن میکند در حد حرف است از شهریاری و نورا و کیخا فکر نکنم بخاطر مذهب و نفوذشان کسی در استان قوی تر باشد ولی اگر به عملکردشان نگاه کنیم ما بلوچها هیچ همان زابلیها از دستشان مینالند و این مقایسه ی بود برای کل نماینده گان کشور . روزی قانونی وضع میکنند سه روز بعدش ا قانونی دیگر جایگذینش می کنند مثلا دوره قبل مدرک را لیسانس و امثال بنفع خود فوق لیسانس اعلام میکنند . همه مان سرکاریم .
جمعه 2 دی 1390 07:04 ب.ظ
سلام
خوشحالم که دوباره و بعد از مدتها خاموشی دست به قلم شدی امیدوارم همچنان دست به قلم بمانی
انتخابات فرصت خوبی است تا روش های بکار رفته در دوره های گذشته را به نقد بکشی و بی برنامگی کاندیدای مطرح را نیز به چالش بکشی تا شاید فردی شایسته انتخاب شود
مطلبت خوب بود فقط بعضی از کلمات زیادی تکرار شده بود
با آرزوی سلامتی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه