تبلیغات
محمدصدیق دهقان - مصاحبه مدیر آموزش و پرورش شهرستان نیكشهر با هفته نامه مرز پرگهر
 
محمدصدیق دهقان
درباره وبلاگ


محمدصدیق دهقان متولد 1357 مدتی را به عنوان خبرنگار هفته نامه شورای شرق فعالیت داشته و جزء موسسین هفته نامه فرهنگ در شهرستان نیكشهر بودم چندین سال به همراه دوستان اقدام به انتشار این هفته نامه نمودیم

مدیر وبلاگ : محمد صدیق دهقان


*با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید لطفاً برای آشنایی بیشتر خوانندگان مرز پرگهر خودتان را معرفی کرده و اشاره ای به سوابق تحصیلی خود داشته باشید؟
- به نام یکتا قادر متعال. عرض سلام و ادب دارم به محضر حضرتعالی و خوانندگان عزیز و ارجمند هفته نامه مرز پرگهر بالاخص دانش آموزان و فرهنگیان عزیز و ارجمند. اینجانب لعل بخش رئیسی دوران تحصیل ابتدایی را در زادگاهم دهستان هیچان و دوره راهنمایی را در شهر نیک شهر و متوسطه را در شهرستان چابهار، دوره کاردانی را در رشته آموزش ابتدایی در مرکز تربیت معلم شهید پاک نژاد یزد و کارشناسی را در رشته جغرافیا شهری در دانشگاه سیستان و بلوچستان گذرانده ام.
از سال 80 بعنوان معاونت پشتیبانی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان نیکشهر منصوب شدم. از اردیبهشت لغایت آذر83 سرپرستی مدیریت آموزش و پرورش نیکشهر را برعهده داشته ام و در سال 83 به عنوان رئیس آموزش و پرروش منطقه بنت در خدمت مردم خوب و قدرشناس بنت بوده و از سال85 بعنوان مدیر آموزش و پرورش شهرستان کنارک در خدمت مردم صبور کنارک بوده ام. و از مرداد ماه 87 تاکنون بعنوان مدیر آموزش و پرورش توفیق خدمتگزاری به مردم علم دوست و فرهنگ مدار شهرستان نیکشهر دارم.
1. آموزش و پرورش نیکشهر در چه سالهایی مستقل شده و آیا می دانید نام اولین رئیس آموزش و پرورش چه بوده است؟
- آموزش و پرورش نیکشهر در سال1362 هجری شمسی با انتزاع از آموزش و پرورش شهرستان چابهار مستقل شد. قبل از آن آموزش و پرورش بصورت نمایندگی در منطقه نیکشهر فعالیت می کرد. آقای حسن سرگزی به عنوان اولین رئیس آموزش و پرورش نیکشهر منصوب شدند ایشان امسال به افتخار بازنشستگی نائل شدند . ما نیز از طرف مدیریت آموزش و پرورش شهرستان نیکشهر در یک حرکت نمادین در هفته شورای آموزش و پرورش سال جاری از ایشان به عنوان اولین رئیس آموزش و پرورش در جمع فرهنگیان نیکشهر تجلیل بعمل آوردیم.
2. تعداد دانش آموزان(در مقاطع مختلف) و تعداد کارکنان(کادر اداری و آموزشی) شهرستان نیکشهر در حال حاضر چند نفر است؟
- تعداد کل دانش آموزان مشغول به تحصیل در سال تحصیلی جاری 13789 نفر که تعداد 6919 نفر از این آمار را دانش آموزان مقطع ابتدایی ، 3296 نفر راهنمایی، 3106 نفر متوسطه ، 438 نفر پیش دانشگاهی و 30 نفر استثنایی، در قالب 212 کلاس درس به فراگیری علم و دانش و تربیت مشغول هستند. همچنین 822 نفر نیروی انسانی اعم از کادر اداری و آموزشی و پرورشی در حال خدمت رسانی به آنان می باشند.
3. آیا در نیکشهر دیگر مدرسه کپری وجود ندارد؟
- در برخی از مناطق عشایری صعب العبور همچون کارواندر و گَری به لحاظ فقدان راه ارتباطی مناسب جهت انتقال مصالح ساختمانی هنوز مدارس کپری وجود دارد. اداره کل نوسازی  در خصوص احداث 38 کلاس درس تعهد خود را در قالب طرح کپرزدایی انجام داده است. همچنین لازم بذکر است که بعضی از مدارس در فضاهای استیجاری اداره می شود که در سفر مقام عالی وزارت به استان قول مساعد ایشان مبنی بر کپرزدایی کامل از منطقه داده شده است. متأسفانه شاهد پدیده ای هستیم که طی آن موجرین به امید اینکه فضای روستائیشان در طرح قرار گیرد اقدام به فسخ قرار داد اجاره و تخلیه فضا می نمایند که به ناچار آموزش و پرورش نیکشهر مجبور به تشکیل کلاسها در درون چادر، کپر و یا فضاهای باز می باشد که امید است با اعتباراتی که اختصاص خواهد یافت شاهد کپرزدایی کامل در شهرستان باشیم.
4. آخرین مدرسه کپری که تبدیل به ساختمان شده است در کدام روستا قرار داشته است؟
- دبستان سلمان فارسی روستای سررود
5. آقای جدگال نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده اند که مدارس کپری در منطقه وجود دارد. آیا تأئید می کنید؟
- توضیحات تفصیلی در ارنباط با مدارس کپری در سئوال قبلی ارائه شد. اما جهت تنویر اذهان خوانندگان عزیز باید عرض کنم که در طرح کپرزدایی فقط مدارسی که در درون کپر اداره می شد جمع آوری شد و مدارس غیرمقاوم یا بعضاً‌ استیجاری در شمول این طرح نیامد به همین دلیل مردم عزیز وجود مدارس غیر مقاوم را نیز دلیلی برعدم کپرزدایی کامل از آموزش و پرورش منطقه می دانند. جا دارد یکبار دیگر اینجانب این خبر را باستحضار مردم عزیز برسانم که خوشبختانه در سفر دوم ریاست محترم جمهوری به استان احداث 800 کلاس درس جهت جایگزینی مدارس غیرمقاوم به تصویب رسید که ان شاء الله با اجرایی شدن این مصوبه و قول مساعد مقام عالی وزارت به مردم منطقه و پیگیری جناب آقای جدگال نماینده محترم  مردم مبنی بر حذف مدارس غیرمقاوم شاهد حضور دانش آموزان در فضایی مبتنی با استانداردهای آموزشی باشیم.
6. به طور کلی وضعیت ساختمانهای مدارس چگونه است. آیا نیاز به نوسازی مدارس وجود دارد؟
- با توجه به قدمت بالای برخی از مدارس که احداث آن حتی به قبل از انقلاب برمی گردد و همچنین وجود دهها مدرسه در مناطق روستایی که در قالب طرح بسیج مدرسه سازی و توسط جهاد سازندگی به صورت 3 کلاسه احداث گردیده. برخی از مدارس نیاز به نوسازی دارد اگر چه در این مدت سعی شد از محل منابع داخلی آموزش و پرورش و کمکهای مردمی و اولیاء دانش آموزان به وضعیت این مدارس رسیدگی شود اما با توجه به اینکه  تعمیر، تجهیز و نوسازی مدارس از وظایف اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس می باشد. اقدامات انجام شده  اصولی و مطلوب نبوده است. لازم است مسئولین و متولیان امر نیز انشاء الله پس از طرح جمع آوری و حذف مدارس کپری در قالب طرح دیگری نسبت به نوسازی این قبیل مدارس اقدام نمایند.
7. وضعیت حق التدریس های نیکشهر در حال حاضر چگونه است؟
- هم اکنون تعداد 155 نفر از نیروهای آموزشی شاغل در این شهرستان را عزیزان حق التدریس تشکیل می دهند بسیاری از نیروها در مقطع ابتدایی با مدرک دیپلم جذب شده بودند که حدود 95 درصد این عزیزان موفق به ارتقاء سطح دانش و مهارتهای شغلی و مدرک تحصیلی شدند. امیدواریم با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی و نظر مساعد جناب آقای حاج بابایی وزیر محترم آموزش و پرورش در روند تبدیل وضعیت استخدام این عزیزان تسریع صورت گیرد. تا با فراغ خاطر و انگیزه بیشتری به امر تعلیم و تربیت بپردازند.
8. چه کمبودهایی در کارتان محسوس  است؟
- کمبودها در آموزش و پرورش تقریباً در تمام استان شبیه به هم است. با توجه به رشد جمعیت دانش آموزی در مقاطع راهنمایی و متوسطه کمبود فضای آموزشی مناسب و نیروی انسانی متخصص و ماهر در مقطع دبیرستان بالاخص متخصصین علوم پایه مهمترین کمبودهای شهرستان است که سعی شده است با مدیریت مناسب و استفاده از نیروهای توانمند مرتبط با دروس علوم پایه خصوصاً فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست این کمبودها را جبران کنیم. هم اکنون برخی از مدیران مدارس متقاضی تأسیس مدارس هیأت امنایی و اولیاء دانش آموزان تقاضای تأسیس مدرسه راهنمایی نمونه دولتی دخترانه در مرکز شهر را دارند که متأسفانه به لحاظ فقدان فضای آموزشی کافی و مناسب امکان تأسیس این مدارس را نداریم. ان شاءالله با مساعدت مسئولین در سال تحصیلی آتی و رفع مشکل فضا آرزوی دیرینه مردم محقق شود.
9. آیا شورای آموش و پرورش شهرستان بطور مستمر تشکیل می شود و آخرین جلسه در چه تاریخی تشکیل  و مهمترین مصوبات آن چه بود؟
- جلسات شورای آموزش و پرورش  در شهرستان ماهی یکبار تشکیل می شود. آخرین جلسه آن درتاریخ11/12/88 برگزار شد. از مهمترین مصوبات این جلسه می توان به: 1- پیگیری احداث دبستان روستای خیرآباد توسط اداره آب منطقه ای چون با احداث سد خیرآباد روستای خیرآباد زیر آب رفت و اهالی روستای فوق به محل جدید انتقال یافتند. 2- تلاش جهت رفع مشکل انشعاب آب و برق اردوگاه امیرالمومنین(ع) و نوسازی آن با توجه به موقعیت مناسب آن در بالادست سد خیرآباد که چشم انداز زیبای آن محل مناسبی برای اوقات فراغت دانش آموزان می باشد. 3- پیشنهاد اختصاص سهمیه ویژه دانشگاهی در رشته های پزشکی، دندان پزشکی ، فنی و مهندسی و دبیری علوم پایه برای شهرستان نام برد.
10. آیا همه مصوبات این شورا عملی می شود؟
- چون اکثر مصوبات قابلیت اجرایی در منطقه دارد می توان گفت تمام مصوبات نسبتاً عملیاتی می شود
11. از نظر اعتبارات چه کمبودهایی احساس می کنید؟
- خوشبختانه طی سنوات اخیر با رویکرد و بینش وسیع دولتمردان و توجه ویژه به مسائل آموزش و پرورش شاهد رشد چشمگیر اعتبارات بالاخص در بخش سرانه های مدارس بوده ایم.
12. از نظر وسایل کمک آموزشی مدرن مانند رایانه و اینترنت تا چه حد بهره مند هستید و چه پیشنهادی برای استفاده بیشتر دانش آموزان از این امکانات دارید؟
- قبل از سال 87 فقط تعداد معدودی از مدارس در مقطع متوسطه دارای رایانه بودند اما در سال گذشته تمام مدارس متوسطه و پیش دانشگاهی و راهنمایی و مدارس ابتدایی با آمار بالای دانش آموزی و دارای مدیر مستقل را به رایانه مجهز نمودیم. همچنین تمام مدارس شهری ما به اینترنت دسترسی دارند. اما با توجه به ضعف بستر مخابراتی در شهرستان متأسفانه اکثر قریب به اتفاق مدارس روستایی دسترسی به اینترنت ندارند. سعی شده است مدارس به جدیدترین وسایل کمک آموزشی تجهیز شوند. اگر چه در رویکرد جدید آموزشی سعی شده است از وسایل کمک آموزشی صنعتی کمتر استفاده شود. همکاران و دانش آموزان می توانند با تلاش و کوشش و استفاده از قوه ابتکار و خلاقیت خود گام های بزرگ در جهت اعتلای آموزش و پرورش بردارند.
13. از نظر کمبود دبیر بیشتر در چه رشته هایی این نیاز حس می شود؟
- کمبودها همانطور که بیان شد بیشتر در رشته های علوم پایه می باشد.
14. برای ایجاد کلاسهای فوق برنامه و کمک به برخی از دروس مهم مانند ریاضیات و زبان چه اقداماتی انجام داده اید؟
- با توجه به کمبود فضا فرصتی جهت انجام فعالیت های فوق برنامه در بیشتر مدارس وجود ندارد اما در بعضی از آموزشگاهها همچون دبیرستان نمونه و مدرسه راهنمایی نمونه کلاسهای فوق برنامه درحال اجراء است. همچنین بنیاد علوی نیز با برگزاری کلاس های تقویتی گام های بزرگی در این زمینه برداشته است.
15. وضعیت پذیرفته شدن دانش آموزان نیکشهر در دانشگاههای دولتی چگونه است و آیا از این نسبت رضایت دارید؟
- با توجه به وضعیت موجود شهرستان در زمینه های علمی، آموزشی و اقتصادی می توان گفت وضعیت پذیرفته شدگان در رشته علوم انسانی مطلوب و مناسب می باشد. اما بنا به کمبود هایی که قبلاً عنوان شد در رشته های علوم تجربی و ریاضی وضعیت چندان رضایت بخش نیست. اگر مشکل دبیر  ماهر و کارکشته علوم پایه رفع شود. ان شاءالله شاهد تحول چشمگیری در قبولی دانش آموزان در رشته های مزبور خواهیم بود.
16. از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید تشکر کرده و در صورتی که موضوع خاصی مورد نظرتان است که آگاهی از آن برای عموم و دانش آموزان لازم است مطرح فرمائید؟
- از فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید تشکر می کنم سخن پایانی بنده به خوانندگان عزیز بالاخص همشهریان عزیزم اعم از فرهنگیان، دانش آموزان و اولیاء آنان اینست که در بحث سخت افزاری و کمی تلاش های فراوانی از طرف نظام صورت گرفته است و هم اکنون زمان آن فرارسیده که به سمت کیفیت و ارتقاء فعالیتهای آموزشی و پرورشی حرکت کنیم. توقع داریم دوستان به عنوان شرکاء و سهام داران معنوی آموزش و پرورش با پیشنهادات ، رهنمودها و انتقادات خود به عنوان همراهان و همگامان ما را در مسیر خطیر آموزش و پرورش یاری دهند. در خاتمه از تلاش تمام همکاران، اعضای محترم شورای آموزش و پرورش، همشهریان عزیز نیکشهری و همکاران عزیزم در سازمان آموزش و پرورش بالاخص ریاست محترم سازمان جناب آقای اعتصام و معاونین ایشان به جهت حمایتهای بی دریغشان از آموزش و پرورش  نیکشهر صمیمانه قدردانی می کنم.
والسلام


جهت دریافت نسخه Pdf اینجا كلیك كنید

تصویر صفحه اصلی مصاحبه در هفته نامه مرز پر گهر

مصاحبه

نوع مطلب :
برچسب ها : مصاحبه مدیر آموزش و پروش شهرستان نیكشهر با هفته نامه مرز پرگهر،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:00 ب.ظ

Seriously many of wonderful knowledge.
cialis patentablauf in deutschland cialis y deporte buy online cialis 5mg cialis reviews prix cialis once a da dosagem ideal cialis best generic drugs cialis interactions for cialis canada discount drugs cialis cialis usa cost
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:54 ب.ظ

Perfectly spoken truly. !
the best site cialis tablets cialis y deporte cialis name brand cheap where cheapest cialis generic cialis in vietnam when can i take another cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne il cialis quanto costa cialis tablets miglior cialis generico
سه شنبه 13 آذر 1397 04:39 ب.ظ

Useful facts. With thanks!
tadalafilo does cialis cause gout cialis cuantos mg hay cialis baratos compran uk cialis prezzo di mercato cialis online cialis usa cost generic cialis in vietnam tadalafil tablets cialis from canada
سه شنبه 13 آذر 1397 05:19 ق.ظ

Useful posts. Thanks a lot.
cialis 5mg billiger cialis pas cher paris cialis prezzo di mercato prescription doctor cialis cialis generico en mexico does cialis cause gout are there generic cialis cialis prezzo di mercato tadalafil 10 mg cialis dosage recommendations
دوشنبه 12 آذر 1397 05:00 ق.ظ

Regards, Helpful stuff.
il cialis quanto costa cialis purchasing viagra or cialis buying cialis in colombia buy cialis sample pack buy cialis cheap 10 mg effetti del cialis cialis canada on line comprar cialis 10 espa241a we use it cialis online store
یکشنبه 11 آذر 1397 04:38 ب.ظ

Regards, I enjoy it!
acheter du cialis a geneve cilas cialis tablets costo in farmacia cialis cialis 100mg suppliers cialis uk next day cialis generico en mexico cialis en mexico precio cialis herbs we recommend cialis best buy
شنبه 10 آذر 1397 05:12 ب.ظ

Wonderful stuff. Thanks a lot!
il cialis quanto costa legalidad de comprar cialis cialis prezzo al pubblico generic low dose cialis look here cialis order on line cialis per paypa cialis 5mg billiger cuanto cuesta cialis yaho purchasing cialis on the internet buy original cialis
شنبه 10 آذر 1397 04:13 ق.ظ

You actually reported this effectively.
online cialis cialis cost cialis great britain cialis generique cialis taglich buy cialis cheap 10 mg recommended site cialis kanada cialis venta a domicilio only best offers 100mg cialis 5 mg cialis coupon printable
جمعه 9 آذر 1397 04:58 ب.ظ

You definitely made the point.
cialis australian price calis cost of cialis per pill cialis 5 mg ou acheter du cialis pas cher cialis arginine interactio discount cialis cialis name brand cheap buy cheap cialis in uk acquistare cialis internet
جمعه 9 آذر 1397 05:13 ق.ظ

Cheers. Numerous forum posts.

5 mg cialis coupon printable cialis 100 mg 30 tablet preis cialis 20mg schweiz import cialis only now cialis 20 mg cialis generic availability prezzo cialis a buon mercato only here cialis pills generic low dose cialis buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:51 ب.ظ

Thank you. I enjoy this!
cialis for sale in europa cialis venta a domicilio cialis from canada sialis cialis 30 day trial coupon cialis 30 day sample cialis dose 30mg preis cialis 20mg schweiz cialis 5 mg does cialis cause gout
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:00 ق.ظ

Valuable postings. Thanks.
cialis for bph cialis ahumada non 5 mg cialis generici cilas cialis online deutschland precios de cialis generico canada discount drugs cialis cialis great britain prezzo cialis a buon mercato cialis 20 mg effectiveness
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:06 ب.ظ

Cheers. Ample info!

cialis dosage amounts cialis herbs achat cialis en itali cialis pills boards brand cialis nl cialis generico in farmacia cialis online deutschland free generic cialis calis walgreens price for cialis
جمعه 20 مهر 1397 09:58 ق.ظ

Nicely put. Thank you!
levitra 10 mg prezzo buy levitra 20 mg levitra 10 mg prezzo buy levitra 10mg buy levitra generic levitra generic levitra levitra 10 mg kopen levitra 20 mg levitra online
سه شنبه 10 مهر 1397 07:47 ب.ظ

Amazing quite a lot of amazing information!
cialis 5 mg para diabeticos trusted tabled cialis softabs we choice cialis uk canada discount drugs cialis effetti del cialis wow cialis tadalafil 100mg we recommend cialis best buy we recommend cialis best buy tadalafil tablets viagra vs cialis
یکشنبه 1 مهر 1397 01:44 ق.ظ

Incredible many of amazing knowledge!
canadian pharmacies-24h canadian pharmaceuticals online north west pharmacies canada how safe are canadian online pharmacies online pharmacies canadian online pharmacy viagra canadiense drugs for sale deep web northwest pharmacies online canadian pharmaceuticals reviews
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:57 ب.ظ

Kudos! Ample content!

price cialis best cialis kamagra levitra prescription doctor cialis acheter cialis kamagra cialis prezzo in linea basso we like it cialis price wow look it cialis mexico weblink price cialis cialis qualitat cialis online
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:30 ق.ظ

Fantastic content. Thanks a lot.
viagra online with a prescription how to get viagra online sildenafil tablets online buy viagra usa i want to buy viagra online buy viagra without consultation uk generic viagra online uk where can i buy viagra pills viagra cheap uk where buy viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:58 ق.ظ

Position certainly used!.
cialis 20mg prix en pharmacie cialis mit grapefruitsaft we recommend cheapest cialis cialis from canada cialis therapie precios de cialis generico estudios de cialis genricos we recommend cialis best buy miglior cialis generico wow look it cialis mexico
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:39 ب.ظ

You expressed this wonderfully.
cialis pills in singapore cialis generico in farmacia when will generic cialis be available dosagem ideal cialis cialis 10 doctissimo cialis 5 mg scheda tecnica buying cialis overnight cialis generico postepay 5 mg cialis coupon printable cheap cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:44 ق.ظ

Really lots of excellent knowledge!
cialis free trial we like it cialis price cialis efficacit cuanto cuesta cialis yaho where do you buy cialis only now cialis for sale in us we choice cialis pfizer india cialis professional yohimbe walgreens price for cialis link for you cialis price
جمعه 7 اردیبهشت 1397 11:31 ب.ظ

Regards, I like it.
cialis 5mg billiger cialis 20 mg cut in half prices on cialis 10 mg cialis kaufen bankberweisung cialis 30 day trial coupon american pharmacy cialis cialis daily new zealand where to buy cialis in ontario cialis for bph precios cialis peru
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:56 ب.ظ

Regards. An abundance of knowledge.

buy viagra soft online buy cheap viagra uk buy generic viagra online cheap buying viagra online forum buy viagra online without prescription with overnight delivery where can i buy viagra pharmacy online viagra online pharmacy viagra how do you buy viagra how to buy viagra online without prescription
شنبه 18 فروردین 1397 08:31 ق.ظ

You said it nicely.!
no prescription cialis cheap buy cialis online acquistare cialis internet cialis online deutschland overnight cialis tadalafil cialis name brand cheap cialis generika in deutschland kaufen wow cialis 20 weblink price cialis buy brand cialis cheap
دوشنبه 28 اسفند 1396 01:42 ب.ظ

Kudos. Plenty of content.

cialis sicuro in linea cipla cialis online when will generic cialis be available cialis 50 mg soft tab click now buy cialis brand cialis 5 effetti collaterali cialis online cialis pills price each cialis generico in farmacia precios de cialis generico
سه شنبه 15 اسفند 1396 09:52 ب.ظ
وبلاگ بزرگ اینجا! همچنین وب سایت شما بسیار سریع بارگیری می شود!
از چه میزبانی استفاده می کنی؟ آیا می توانم پیوند وابسته به میزبان خود را دریافت کنم؟
من آرزو می کنم که وب سایت شما به همان اندازه که شما می توانید بارگذاری کنید
پنجشنبه 10 اسفند 1396 06:51 ب.ظ
پست بسیار زیبا من فقط بر وبلاگ شما تکان دادم و آرزو داشتم بگویم
که من واقعا از دیدن وبلاگهای خود لذت بردم.
پس از همه من به اشتراک خود را به اشتراک می گذارم و امیدوارم که شما خیلی زود نوشتید!
یکشنبه 6 اسفند 1396 02:44 ق.ظ
سلام، من وب سایت شما را از طریق Google کشف کردم
در حالی که به دنبال یک موضوع قابل مقایسه است، سایت شما در اینجا بالا، به نظر می رسد خوب است.
من آن را در نشانکهای گوگلم نشانه گذاری کرده ام.
سلام، فقط از طریق وبلاگ خود از طریق گوگل مطلع شده و واقع شده که واقعا مفید است.

من قصد دارم برای brussels مراقب باشم. من در مورد این که شما در آینده به آن ادامه دهید قدردانی خواهم کرد.

افراد زیادی ممکن است از نوشتن شما سود ببرند. به سلامتی!
شنبه 5 اسفند 1396 01:57 ق.ظ
اگر یکی از آنها باید با جدیدترین فن آوری ها به روز شود
بنابراین او باید از این وبسایت بازدید کند و به روز شود
هر روز.
پنجشنبه 28 دی 1396 04:44 ق.ظ
پست خوب من واقعا از این سایت قدردانی میکنم

ادامه کار خوب!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه